Program – Slow Food Festival 2018

6. – 7. 10 kl 10 – 16

Fiskars, Raseborg, Finland

LÖRDAG – LAUANTAI – SATURDAY

KL 10

10.00 Invigning/Avaus – Diana Lindholm & Ville Vuorelma & Ludovico Roccatello Sädesmagasinets bro/Makasiinin silta/The Bridge of the Granary

10 – 10.30 SPEEDBAKING SLOW BREAD
10.45 – 11.15 SPEEDBAKING SLOW BREAD Eliisa Kuusela
Backers Baker Ab, Borgbyvägen 2

KL 11

11.00 Ari Ruoho, Ravintola Nokka, Demokeittiö, Kuparipaja
11.00 “Offentlig gastronomi – Bra mat åt barn och åldringar” – Johan Andersson Samlingslokalen

KL 12

12.00 “Smaka på Västnyland” – boken om regionens matproducenter – Turistchefen Ville Vuorelma intervjuar Bitte Westerlund Samlingslokalen
12.oo Tasting – Tenala Mejeri Samlingslokalen
12.00 Uffe Wadendström, KW, Demoköket, Kopparsmedjan
12.30 Johan K. Dal  – “Global Food System” Assembly hall

KL 13

13.00 “Upprop från Turin” – Diana Lindholm & Ludovico Roccatello & Minna Junttila Assembly hall
13.00  Janne Rautio – “Suomalaista villikalaa” Demokeittiö, Kuparipaja
13.30 “ProLocalis – den nya närmatsappen/uusi lähiruokaäppi” –  Christos Granqvist Samlingslokalen/Lukaali

KL 14

14.00 Kenneth Löfberg, Åminne Gård, Demokeittiö, Kuparipaja
14.oo Tasting – Olutmaistiaiset Fiskarsin Panimo, Lukaali
14.00 Paneelikeskustelu eläimen hyvinvoinnista lihantuotannossa: Kati Pulli, Raija Rehnberg, Ann Storsjö, moderaattorina Bettina Lindfors, Lukaali

SÖNDAG – SUNNUNTAI – SUNDAY

KL 10
10.30 “International Slow Food” – Johan K. Dal & Ludovico Roccatello Assembly hall

KL 11

11.00 Samuel Mikander, Culinary Team of Finland, Demokeittiö, Kuparipaja
11.00 “Ylpeä kotimaisesta ruuasta? Stolt över inhemsk mat?” – MTK Samlingslokalen/Lukaali

KL 12

12.00 “REKO-ringar” Thomas Snellman Samlingslokalen
12.oo Tasting – Tenala Mejeri Samlingslokalen
12.00 Menchel Alico Pullinen, Coconut Street,Demokeittiö, Kuparipaja

KL 13

13.00 “Kåseri från Turin” Diana Lindholm Samlingslokalen
13.00 Julien Huéber, Ekonu rf, Demokeittiö, Kuparipaja
13.00Tasting– Surdegsbröd/Hapanjuurileipä, Eliisa Kuusela Samlingslokalen
13.30 “ProLocalis – den nya närmatsappen/uusi lähiruokaäppi” – Christos Granqvist, Samlingslokalen/Lukaali

KL 14

14.00 Kenneth Löfberg, Åminne Gård, Demokeittiö, Kuparipaja
14.oo Tasting – Olutmaistiaiset Fiskarsin Panimo, Lukaali
14.00 Paneldiskussionen om kvalitet av kött: Anders Norrback, Johan Andersson, Pontus Berglund, moderator Maria Wasström-Sarkola, Samlingslokalen

 

KIDS FESTIVAL

KUPARIPAJA/KOPPERSMEDJAN/COPPER SMITHY 6. – 7.10 kl 10 – 16

Nonstop taidepajoja ruokateemalla:
Ruokamandala; taideleivät; korttien maalausta; taaperoille maalausta ruokamaaleilla; pihlajamarjakoruja

Nonstop workshops focused on food:
food mandala; art bread; painting cards; for toddlers painting with food; rowan berry jewelry

Nonstop verkstäder med mat:
mat mandala; konstbröd; måla kort; måla med mat för mindre barn; rönnbärssmycken

Martat tarjoavat lapsille ja heidän vanhemmilleen opastusta kasvisten tunnistamisessa.
Martorna lär barn och deras föräldrar hur man känner igen grönsaker.

  • Poniratsastusta – Ponnyridning
  • Luontopolku – Naturstigen